Dwie ważne nowości w Internetowym Koncie Pacjenta
Skaner leków daje pacjentom dwa ułatwienia. Pierwsze polega na szybkim znalezieniu ulotki leku.
Aby wyszukać ulotkę należy:
otworzyć skaner w zakładce e-zdrowie, zeskanować z opakowania leku kod kreskowy lub kod QR.Po zeskanowaniu otworzy się ulotka leku, jeśli producent udostępnia ją w rejestrze).
Drugie ułatwienie to prostsze ustawienie przypomnienia o zażywaniu leku:
otwieramy ulotkę przez zeskanowanie kodu - wystarczy kliknąć znaczek plusa, wybrać znaczek megafonu i dodać lek do przypomnienia dodajemy lek do przypomnienia przez funkcję „przypomnienie o lekach” - wystarczy zeskanować kod, zamiast wpisywać nazwę leku jak do tej pory.Historia leczenia w mojeIKP. Również z leczenia prywatnego
Następna nowość w aplikacji mojeIKP to historia leczenia, także prywatnego. Gdy pacjent trafia do lekarza, dentysty, szpitala - na badanie lub leczenie, powstaje zdarzenie medyczne. Lekarz, przychodnia, szpital czy laboratorium mają obowiązek odnotować je w systemie.
Pacjent znajdzie zdarzenia medyczne w zakładce e-zdrowie, między e-skierowaniami a Unijnym Certyfikatem COVID. Może wybrać rok, a potem znaleźć dane zdarzenie lub wyszukać je według kategorii. Może też sprawdzić historię leczenia swojego dziecka do 18. roku życia oraz osoby bliskiej, jeśli go do tego upoważniła.
Przykładowe zdarzenia medyczne, jakie pacjent znajdzie w aplikacji mojeIKP, to np.:
pobyt w szpitalu, porada (konsultacja u lekarza, lekarza psychiatry lub dentysty w gabinecie lub przychodni), porada patronażowa (pierwsza wizyta lekarza u noworodka i jego rodziców, w ich domu), cykl leczenia (leczenie zaplanowane jako cały zestaw procedur medycznych wykowanych w określonym czasie, może obejmować np. cykl leczenia u lekarza specjalisty), wyrób medyczny (to np.: protezy, aparaty słuchowe i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, pieluchomajtki, sprzęt stomijny)."8 tygodni dla zdrowia" w mojeIKP
Dzięki aplikacji mojeIKP można poprawić swoją kondycję. Program „8 tygodni do zdrowia” to bezpłatny plan bezpiecznych treningów na każdy tydzień, opracowany z myślą o osobach nieaktywnych i chorych przewlekle. Każdy zestaw zaczyna się od rozgrzewki, a kończy rozciąganiem.
Można go znaleźć w zakładce „profilaktyka”. Po wejściu w program widać:
plan treningowy – czyli zalecany zestaw ćwiczeń na tydzień test wydolnościowy – czyli test chodu Rockport ankietę PAR-Q – zawiera pytania o samopoczucie po wysiłku fizycznym, pozwala ustalić, czy przed treningiem trzeba skonsultować się z lekarzem skalę Borga – pozwalającą samodzielnie ocenić zmęczenie po ćwiczeniach fizycznych.Test wydolnościowy polega na przejściu 1,6 km i zarejestrowaniu w aplikacji, ile czasu to zajęło, a dodatkowo podaniu wagi, wieku i tętna. Dotychczas dane o odległości i czasie trzeba było wpisywać samodzielnie. Teraz to aplikacja policzy odległość i czas.
Internetowe Konto Pacjenta. Funkcje aplikacji mojeIKP
Aplikacja mojeIKP umożliwia m.in.:
łatwe odbieranie e-recept i e-skierowań przełączanie się pomiędzy kontem rodzica a kontami dzieci sprawdzanie dawkowania przepisanego leku sprawdzanie historii e-recept i e-skierowań wykupowanie leków w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu, bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL ustawianie przypomnienia o tym, kiedy i w jakiej formie należy zażyć kolejną dawkę leku szybkie umówienie terminu szczepienia przeciw COVID-19 udostępnianie i pobieranie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) uruchamianie poradnika pierwszej pomocy w nagłej sytuacji korzystanie z portalu Diety NFZ sprawdzanie swojej wiedzy o zdrowym odżywianiu się dzięki comiesięcznym quizom liczenie kroków korzystanie z bezpłatnego planu bezpiecznych treningów „8 tygodni do zdrowia” dzwonienie na pogotowie oraz dostęp do numerów Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) i Telefonicznej Informacji Pacjenta upoważnianie pracowników medycznych, placówek medycznych i farmaceutów do wglądu w dane medyczne.mojeIKP można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Łącznie aplikacja została zainstalowana już ok. 3,8 mln razy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: