Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2024-08-20 (09:41)
Początek tygodnia ponownie pokazał, że na rynkach akcyjnych dominuje popyt. Indeksy SP500 oraz Nasdaq Composite osiągnęły dodatni wynik na poniedziałkowej sesji. Był to ósmy z rzędu wzrostowy dzień, co stanowi najdłuższą passę w tym roku. Z kolei ubiegły cały tydzień był najlepszym okresem dla amerykańskich akcji od listopada 2023 roku. Ostatnie dane makro z USA – inflacja oraz sprzedaż detaliczna - wzmocniły nadzieje, na „miękkie lądowanie” gospodarki Stanów Zjednoczonych.
Dolar ponownie uległ deprecjacji a kurs EUR/USD urósł w okolice 1,1080 i znalazł się tym samym na najwyższym poziomie od końca grudnia 2023 roku.
Już za kilka dni rozpocznie się sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole położonym w Górach Skalistych w stanie Wyoming. W przeszłości przewodniczący Rezerwy Federalnej okazjonalnie wykorzystywali to wydarzenie do tego, aby ogłaszać kluczowe zmiany w polityce monetarnej. W tym momencie wiadomo, że Fed jest o krok od pierwszej obniżki stóp. Wszyscy jednak zastanawiają się w jakim tempie będzie postępował ten proces, szczególnie po ostatnim słabym raporcie NFP. Wydarzenie w Jackson Hole wydaje się być w tym momencie szczególnie istotne.
W centrum zainteresowania będzie opinia Powella na temat ostatniego słabego raportu z rynku pracy. Inwestorzy będą oceniać, jak mocno Fed jest zaniepokojony ostatnim wzrostem stopy bezrobocia oraz dużo niższą liczbą nowych etatów w sektorze pozarolniczym. Pytanie, na które rynek chce znać odpowiedz brzmi: w jaki sposób bank centralny radzi sobie z konfliktem między inflacją a pojawiającym się ryzykiem gospodarczym?
Rynek po ostatnich danych NFP zaczął zakładać, że ruch o 50 punktów bazowych jest wysoce prawdopodobny. Potem emocje zaczęły opadać. Na chłodno ponownie zaczęto analizować dane makro. Inflacja pokazały dalszy spadek. Szczególnie mocno spadły ceny producenckie a konsumenckie znalazły się w obrębie szerokiego konsensusu. Wciąż w USA siła konsumenta jest duża o czym świadczyły ostatnie liczby na temat sprzedaży detalicznej. Nastroje konsumentów poprawiają się. Wskaźniki aktywności dla przemysłu pogorszyły się w ostatnich tygodniach. Z kolei dla sektora usług wskazują na rozwój. Szeroki obraz koniunktury nie jest katastrofalny, widać spowolnienie, ale wygląda na to, że jest ono w pełni kontrolowane przez Fed i wywołane celowo, żeby zdusić inflację, która jeszcze niedawno była problemem numer jeden.
Wczoraj nastąpiła mocna przecena na ropie naftowej. Odmiana brent spadła o 2,5 proc. do 77,6 USD co było pokłosiem pojawienia się perspektywy udanych rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie oraz słabszym popytem ze strony Chin. Z kolei złoto straciło nieznacznie bo jedyne 0,2 proc. ale wciąż utrzymuje się powyżej psychologicznego poziomu 2500 USD za uncję trojańską.
Na rynku walutowym obserwowaliśmy kontynuacje osłabienia dolara amerykańskiego co przyczyniło się do zbliżenia się pary walutowej do pułapu 1,11. Kurs znalazł się najwyżej od końca grudnia 2023 roku. Dynamiczna przecena USD rozpoczęła się po ostatnim raporcie NFP, który rozczarował i podsycił spekulacje, że Fed zacznie zdecydowanie mocniej łagodzić parametry polityki monetarnej. Słabość dolara powoduje, że para USD/PLN zniżkowała do 3,85 i znalazła się najniżej od 2021 roku. Złoty w relacji do euro zachowywał się stabilnie i obecnie notowania EUR/PLN wskazują 4,2675.
Czy Powell umocni dolara?
2024-08-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już dziś będzie mieć miejsce przemówienie Jerome’a Powella podczas trwającego od wczoraj sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole położonym w Górach Skalistych w stanie Wyoming. W przeszłości przewodniczący Rezerwy Federalnej okazjonalnie wykorzystywali to wydarzenie do tego, aby ogłaszać kluczowe zmiany w polityce monetarnej. W tym momencie wiadomo, że Fed jest o krok od pierwszej obniżki stóp.
Kluczowy dzień dla rynku FX
2024-08-23 Komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynkach walutowych stać będzie pod znakiem kluczowego przemówienia Powella w Jackson Hole. W oczach rynku to właśnie o godzinie 16:00 ma zostać nieoficjalnie zakomunikowana pierwsza obniżka stóp procentowych w USA o 25 punktów bazowych, która dokonać ma się w połowie września. Niepewność co do tego, czy prezes Fed Powell potwierdzi dziś obniżkę stóp we wrześniu, czy nie wywołała wczoraj cofnięcie na rynkach akcji, wzrost rentowności papierów dłużnych oraz odbicie na dolarze amerykańskim.
Kluczowy dzień dla rynku FX
2024-08-23 Komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynkach walutowych stać będzie pod znakiem kluczowego przemówienia Powella w Jackson Hole. W oczach rynku to właśnie o godzinie 16:00 ma zostać nieoficjalnie zakomunikowana pierwsza obniżka stóp procentowych w USA o 25 punktów bazowych, która dokonać ma się w połowie września. Niepewność co do tego, czy prezes Fed Powell potwierdzi dziś obniżkę stóp we wrześniu, czy nie wywołała wczoraj cofnięcie na rynkach akcji, wzrost rentowności papierów dłużnych oraz odbicie na dolarze amerykańskim.
Rynek złotego - zerkamy na EURUSD?
2024-08-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartek przyniósł lekkie podbicie USDPLN do 3,85 w kontekście cofnięcia się EURUSD na globalnych rynkach. Z kolei EURPLN ustabilizował się wokół 4,2750. Piątkowy ranek nie przynosi większych zmian. Po wczorajszym spadku odbija EURUSD, co może mieć wpływ na wspomnianego USDPLN. Rynki czekają już jednak na popołudniowe wystąpienie szefa FED w Jackson Hole, które może wpłynąć na globalny sentyment. Wczoraj po południu dostaliśmy szacunki indeksów PMI dla USA, ...
FED będzie ciął stopy
2024-08-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Takie wnioski można wyciągnąć z opublikowanych wczoraj zapisków z posiedzenia FED - wrzesień będzie początkiem cyklu luzowania. Niemniej wczoraj okazało się, że kilku członków FED zgłaszało gotowość do cięcia stóp już w lipcu, co pokazuje, że obóz "ultra-gołębi" może być silniejszy, niż przypuszczano. Ale czy to oznacza, że FED obetnie stopy we wrześniu aż o 50 punktów baz.? Taka możliwość jest wyceniana tylko z 38 proc. prawdopodobieństwem i jest za tym wiele argumentów.
Wrześniowa obniżka stóp w USA coraz bardziej pewna
2024-08-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami. Najlepiej radziły sobie akcje spółek technologicznych co zobrazowane zostało wzrostem indeksu Nasdaq100 o 0,6 proc. Szeroki SP500 zamknął dzień nad kreską z wynikiem 0,4 proc. i brakuje mu jedynie 1 proc. do zrównania się z historycznym szczytem. Przemysłowy Dow Jones zyskał jedyne 0,1 proc. W Europie Dax osiągnął dodatni wynik na poziomie 0,5 proc. Dobrze radziła sobie również krajowa giełda.
Fed gotowy do cięcia
2024-08-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawało się, że minutes FOMC nie będzie znaczącym wydarzeniem dla rynków finansowych. W zasadzie spodziewano się, że zapiski rozmów członków Fed pokażą gotowość do obniżek stóp procentowych. Ostatecznie minutes FOMC sprostały oczekiwaniom inwestorów, ale reakcja i tak była dosyć widoczna, przede wszystkim w postaci osłabienia się dolara i dalszego wzrostu na Wall Street. Czy Powell będzie w stanie zmącić te dobre nastroje w trakcie swojego wystąpienia w Jackson Hole?
Rynek złotego - dalej korzystny dysparytet dla polskiej waluty
2024-08-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartek nie przynosi większych ruchów na złotym, widoczna jest próba jego nieznacznego osłabienia po tym jak widzimy niewielkie cofnięcie notowań EURUSD. Patrząc przez pryzmat ostatnich dni polska waluta jest nadal dość silna, co widać po koszyku BOSSAPLN, który utrzymuje się blisko tegorocznych szczytów. Cały czas głównym argumentem pozostaje słabość dolara, a ta jest pochodną oczekiwań, co do spodziewanych cięć stóp przez FED.
Rewizja danych z amerykańskiego rynku pracy
2024-08-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu ostatniego słabego raporty NFP, najbliższa roczna rewizja danych z amerykańskiego rynku pracy, którą dokona BLS, wydaje się być szczególnie interesująca. Być może okaże się, że jest on jeszcze słabszy co może budzić obawy, że Fed zbyt długo utrzymuje poziom stóp procentowych na wysokim poziomie i może doprowadzić przez to do zbyt dużego ochłodzenia lub nawet załamania. Wczoraj na Wall Street dominowały spadki ale były one w umiarkowanej skali.
Niewielka korekta?
2024-08-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi niewielką korektę w dotychczasowym trendzie spadkowym dolara. Amerykańska waluta odbija dzisiaj na szerokim rynku, choć nie jest to duży ruch, a najbardziej traci jen (choć w ostatnich dniach wyraźnie zyskiwał). We wtorek nieco skorygowały się indeksy na Wall Street po całej serii wzrostowych sesji. Czy to tylko podbicie zmienności przed spodziewanymi informacjami w drugiej połowie tygodnia? Dzisiaj wieczorem o godz. 20:00 dostaniemy zapiski z lipcowego posiedzenia FED, które mogą być ważne pod kątem "determinacji" członków tego gremium, co do obniżek stóp.