Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-03-07 (12:12)
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, niemniej we wtorek rano dolar nieco odbija po tym, jak w poniedziałek po południu był nieco słabszy. Zmiany są jednak niewielkie. Najgorzej zachowuje się dolar australijski, który traci do USD aż 0,65 proc. Wprawdzie RBA podniósł dzisiaj stopy procentowe o 25 punktów baz. do 3,60 proc. (jak oczekiwano), ale komunikat był już mniej "jastrzębi" - decydenci nie definiują już dalszych podwyżek stóp procentowych, jako konieczność, a potrzebę, dając jednocześnie do zrozumienia, że ich szybki wzrost może redukować szanse na tzw. miękkie lądowanie gospodarki.
Na to nałożyły się też spekulacje wokół Chin - gazeta WSJ podaje, jakoby aż 2/3 tamtejszych samorządów może mieć problemy z nadmiernym zadłużeniem, co może mieć wpływ na przyszłe inwestycje. Wątek ten nie jest jednak podjęty przez rynki w Azji - NZD dzisiaj zyskuje. Odbija też JPY, chociaż dane o wynagrodzeniach rozczarowały (dynamika w styczniu wyhamowała do 0,8 proc. r/r z 4,1 proc. r/r po rewizji w grudniu) - to jest "gołębi" argument dla decydentów w Banku Japonii.
Widać jednak, że kluczem będzie dzisiejsze wystąpienie Jerome Powell'a przed Komisja Bankową Senatu o godz. 16:00 będące prezentacją raportu nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej. Jego ogólny zarys poznamy jednak nieco wcześniej - około godz. 14:30 - w efekcie samo przemówienie szefa FED będzie istotne bardziej pod kątem pytań zadawanych przez Kongresmenów. Czy tak jak to miało miejsce w lutym będzie sporo o wątku dezinflacji, czy też Powell będzie bardziej wyważony widząc, że rynki przesuwają swoje oczekiwania, co do podwyżek stóp w górę w kontekście nadal utrzymującej się wysokiej inflacji? Trudno to jednoznacznie ocenić, niemniej wydaje się, że większą reakcję zobaczymy w sytuacji, kiedy szef FED wypadnie bardziej "jastrzębio", niż odwrotnie.
Poza wystąpieniem Powella w dzisiejszym kalendarzu warto będzie zwrócić uwagę na zaplanowane na wieczór wystąpienia szefów SNB (godz. 19:30), oraz RBA (godz. 22:55).
EURUSD- czekamy na Powella
Wczoraj euro dostało nieco wsparcia po "jastrzębich" wypowiedziach członków Europejskiego Banku Centralnego - nie doprowadziły one jednak do przesunięcia oczekiwań rynku, które zakładają wzrost stopy depozytowej do 4,00 proc. w tym roku. Niemniej na tej fali EURUSD zdołał podejść pod opór przy 1,0695 naruszając jednocześnie szczyt z zeszłego tygodnia przy 1,0691. Co dalej?
Dzisiaj karty rozdaje Powell. Draft przemówienia, jakie wygłosi przed Komisją Bankową Kongresu o godz. 16:00, poznamy już około godz. 14:30. Mniej koncentracji na wątku dezinflacji może być odebrane jako mało "gołębi" przekaz i dać argument za umocnieniem dolara.
Na wykresie EURUSD szybka linia trendu wzrostowego przebiega w rejonie 1,0625. Jej naruszenie dałoby impuls do zejścia niżej i testowania okolic 1,0535 i dalej 1,0481 w kolejnych dniach. Powell przemawia też jutro, a w piątek mamy dane Departamentu Pracy USA.
Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
FED doprowadzi do recesji?
14:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
"Jastrzębie" komentarze Jerome Powella przed Komisją Bankową Kongresu nieco zaskoczyły rynki. Niemniej szef FED po prostu musiał pokazać swoją determinację do doprowadzenia inflacji w stronę celu - taki jest przecież mandat banku centralnego. Nie musi to bynajmniej oznaczać, że w marcu zobaczymy podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów baz., jak to wycenia obecnie rynek dając temu scenariuszowi 70 proc. szans (model CME FED Watch).
Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara
10:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Fed przed Komisją Bankową Senatu. Jerome Powell zaprezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych z działań przez Fed. Stanowisko szefa rezerwy Federalnej było jednak bardziej jastrzębie niż spodziewały się tego rynki, co doprowadziło do cofnięcia na rynku akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestorzy zwrócili uwagę przede wszystkim na zdanie, w którym Powell powiedział, że Fed jest w stanie przyspieszyć tempo podwyżek stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
USD/JPY najwyżej od połowy grudnia
10:14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszym odebranym jako „jastrzębie” wystąpieniu przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powella główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły (S&P 500 -1,53 proc.. DJIA -1,72 proc., Nasdaq Composite -1,25 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,13 proc. Na giełdach Azji i Oceanii również dominowały dziś zniżki. Najsilniejsza nastąpiła w przypadku Hang Senga (-2,35 proc.). W Europie trudno mówić o jakiejś wyraźnej tendencji na rynkach akcji (DAX +0,1 proc., CAC 40 -0,1 proc.).
W oczekiwaniu na Powella
2023-03-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji mogliśmy obserwować mniejszą zmienność, a to z racji wyczekiwania na dzisiejsze przemówienie prezesa Fed. O godzinie 16:00 Jerome Powell wystąpi przed Komisją Bankową Senatu. Szef Rezerwy Federalnej będzie prezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych przez Fed kroków oraz tego, jak będzie się kształtowała polityka monetarna banku w przyszłości.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na wystąpienie przewodniczącego FED
2023-03-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku akcji w USA przyniosła niewielkie zmiany wartości głównych indeksów (S&P 500 +0,07 proc., DJIA +0,12 proc., Nasdaq Composite -0,11 proc.). Dziś ok. godz. 9:35 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,16 proc. Dziś o godz. 16-tej przewodniczący Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu USA. Na giełdach Azji i Oceanii lekko przeważały dziś niewielkie zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy - +0,92 proc. – notował tajlandzki SET Index.
Pozycjonowanie pod Powella
2023-03-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi mieszane otwarcie dla dolara. Widać, że inwestorzy zaczynają już ustawiać się pod wystąpienie szefa FED w Kongresie - jutro i w środę będzie on "zeznawał" w Kongresie prezentując półroczny raport nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej. Czy powróci wątek dezinflacji i w jakim stopniu? Jakby pod to rentowności amerykańskich obligacji wyraźniej cofają się w dół (w przypadku 10-letnich zeszliśmy poniżej 4,00 proc.), a indeksy na Wall Street zaliczyły w piątek mocne odbicie.
Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021
2023-03-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zwyżkowały w piątek drugi dzień z rzędu wychodząc na najwyższe poziomy od 8 sesji (S&P 500 +1,61 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +1,97 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś rano przeważały zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy – o 1,3 proc. – notował filipiński PSEi.
Podobnie była w Europie (DAX +0,21 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś rano główne indeksy giełdowe w Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Francji oraz na Łotwie.
Czekamy na Powella, RPP i NFP!
2023-03-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Nadchodzący tydzień zapowiada się naprawdę interesująco. Czekają nas trzy ważne wydarzenia z perspektywy polskiego inwestora. Będziemy mogli usłyszeć Powella, który będzie się tłumaczył przed Kongresem z prowadzonej polityki, następnie poznamy najnowszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej na temat wysokości stóp procentowych, a w piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku za luty, które będą ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji przez Fed za nieco ponad 2 tygodnie.
Dolar coraz wyżej?
2023-03-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano dolar koryguje się na szerokim rynku, co próbuje się tłumaczyć wczorajszym komentarzem Raphaela Bostica z FED (bez prawa głosu w FOMC w tym roku), którego zdaniem FED zakończy cykl podwyżek i będzie gotów przejść w tryb wait & see najpóźniej w drugiej połowie lata. To jednak bardziej pretekst, gdyż Bostic zwyczajowo był bardziej "centrowy", niż "jastrzębi".
Dolar czeka na dane ISM z USA
2023-03-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować umocnienie amerykańskiej waluty, co można wiązać z jastrzębiami wypowiedziami członków Fed. Bostic powiedział, że jego zdaniem Rezerwa Federalna zakończy proces podwyżek stóp procentowych dopiero w drugiej połowie lata, po czym przejdzie w tryb oczekiwania i będzie przyglądać się sytuacji rynkowej w celu podjęcia dalszych kroków. Jastrzębio brzmiał też Waller, który przyznał, że docelowy poziom stóp procentowych przekroczy poziom 5,4%.