Czy Polska gospodarka uniknie technicznej recesji? PKB, inflacja i wyniki gigantów

1 lat temu 93

2023-11-10 14:54

publikacja
2023-11-10 14:54

Tydzień, w którym swoją pracę rozpocznie nowo wybrany parlament, obfitował będzie w szereg znaczących publikacji makroekonomicznych dotyczących Polski. Poznamy kondycję gospodarki mierzoną dynamiką PKB oraz szczegółowy raport o inflacji. O wzroście cen informować będą także inne kraje, w tym USA. Na rynku pokażą się raporty światowych gigantów jak Walmart czy krajowych jak Allegro i KGHM.

Czy Polska gospodarka uniknie technicznej recesji? PKB, inflacja i wyniki gigantów
Czy Polska gospodarka uniknie technicznej recesji? PKB, inflacja i wyniki gigantów
fot. Bartłomiej Pietrzyk / / Shutterstock

Poniedziałek, 13 listopada

Nowy tydzień na rynkach rozpocznie się bez znaczących danych makroekonomicznych. W Polsce o godz. 14.00 NBP opublikuje bilans płatniczy, z którego dowiemy się m.in. jakie było polskie saldo rachunku bieżącego oraz obrotów towarowych. Będą to jednak dane za wrzesień.

Dwie godziny wcześniej, zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudu, swoją X kadencje zainauguruje  nowo wybrany Sejm RP. Pierwsze posiedzenie rozpocznie się o godz. 12.00 i podczas głosowania nad wyborem Marszałka Sejmu poznamy faktyczną większość parlamentarną. O godz. 16.00 XV kadencję rozpocznie Senat.

Wyniki finansowe na GPW zaraportuje Photon Energy, KPPD i Grenevia (dawniej Famur).

Wtorek, 14 listopada

Wtorkowy kalendarz makro jest już wypełniony po brzegi. Z polskiego punktu widzenia najistotniejsze dane ujrzą światło dzienne o godz. 10:00. Wówczas GUS opublikuje odczyt PKB za III kwartał. Dowiemy się, czy polska gospodarka nie wpadła w sidła technicznej recesji. Tak się stanie jeśli dane pokażą drugi z rzędu spadek kwartał do kwartału. W poprzednim było to -2,2% kdk (wyrównane sezonowo), a w ujęciu rocznym -0,6%. Prognozy mówią, ze roczna dynamika może być minimalnie dodatnia i wynieść 0,4%.

Brytyjczycy przyjrzą się kondycji rynku pracy, w ręce inwestorów trafi również odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Ponadto poznamy dane Eurostatu o PKB za III kwartał z państw strefy euro. Dojdzie też kilka inflacyjnych odczytów m.in. z Hiszpanii, Szwecji czy w wariancie producenckim ze Szwajcarii. Najważniejszy będzie jednak zaplanowany na godz. 14.30 odczyt inflacji w USA. Kluczowy w kontekście wycenianego przez rynek końca cyklu podwyżek i ostatnich wypowiedzi szefa Fedu Jerome’a Powella.

Wyniki finansowe za III kwartał zaraportują na GPW m.in.: Cyber_folks, Erbud, PCC Exol, PCC Rokita, Mabion, Vercom, Cognor, Lokum Developer, Atende czy Neuca.

Środa, 15 listopada

W środę na pierwszym planie rano znajdą się dane z Chin o produkcji przemysłowej za październik, sprzedaży detalicznej czy inwestycjach w aglomeracjach miejskich. Z Azji interesujące mogą być dane o PKB Japonii za III kwartał i mniej „archiwalne” o produkcji przemysłowej za wrzesień.  

Przed południem (godz. 11.00) Eurostat pokaże dane o bilansie handlowym strefy euro oraz produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W obu przypadkach będą to jednak dane za wrzesień.

W centrum uwagi ponownie znajdą się dane o inflacji. O godz. 10:00 GUS zakomunikuj finalny poziom inflacji w Polsce ze szczegółowym podziałem na kategorie.

Ponadto o tempie wzrostu cen poinformują Brytyjczycy (godz. 8.00), Francuzi (8.45), Słowacy (9.00) i Włosi (10.00)  Natomiast o 14:30 inflację w wydaniu producenckim pokażą Amerykanie. Poza tym zza Oceanu nadejdą statystyki sprzedaży detalicznej.

Wyniki finansowe na GPW zaraportuje giełdowy gigant KGHM, a poza tym Benefit, Sygnity, DataWalk, Stalprodukt, Wojas, Votum, MCI Capital, Pure Biologics, Unimot, Apator, Selvita i wiele innych, a po szczegóły odsyłam do bankierowego kalendarium.

Czwartek, 16 listopada

Na wtorek NBP zaplanował publikację danych o inflacji bazowej (godz. 14.00). Rano napłyną natomiast dane o wymianie handlowej Japonii i cenach nieruchomości w Chinach.

Po południu i Amerykanie przedstawią statystyki dot. produkcji przemysłowej i paczkę danych mniejszej wagi jak ceny eksportu, importu, miesięczny napływ kapitału czy dane o wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Tradycyjnie w czwartek pojawi się liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Tego dnia na Wall Street wyniki ma pokazać gigant handlu detalicznego Walmart. Na GPW wyniki finansowe za III kwartał zaraportuje przede wszystkim Allegro oraz m.in. Dom Development, Ciech, Orzeł Biały, Boryszew, Wielton, Gobarto, Dębica oraz Atal i Develia.

Piątek, 17 listopada

W piątek warto zwrócić uwagę na finalne dane o inflacji w strefie euro, sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz statystyki z rynku nieruchomości w USA - liczby pozwoleń na budowę domu i rozpoczętych budów.

Wyniki na GPW pokażą: Torpol, Comarch, Sanok, Agora, Newag, Selena. Pełna rozpiska dostępna jest w kalendarium.

Michał Kubicki 

Źródło:

Czytaj więcej
Radio Game On-line