Cyfrowa rewolucja w ochronie zdrowia. Centrum e-Zdrowia przedstawiło strategię na lata 2023-2027

1 lat temu 26
Centralna e-rejestracja do lekarza z poziomu Internetowego Konta Pacjenta Systemy e-Krew, e-Transplant, e-Hemofilia, czy dla chorób rzadkich Elektroniczna Karta Zgonu (e-KZ), Elektroniczna Karta Urodzenia (e-KU) oraz skierowania na leczenie uzdrowiskowe Centrum e-Zdrowia przyjęło dokument - „Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” - wyznaczający długofalowe cele rozwoju 

Centrum e-Zdrowia. Strategia na lata 2023-2027

Jak podkreśla Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia (CeZ), dokument powstał po ponad pół roku pracy Zespołu, przechodząc konsultacje wewnętrzne i publiczne.

- Ostatnie lata to szybki i intensywny rozwój e-usług w sektorze ochrony zdrowia, za którego informatyzację odpowiada Centrum e-Zdrowia - tłumaczy dyrektor.

- Tak szybki rozwój był możliwy m.in. dzięki ogromnemu potencjałowi, jaki ma nasza instytucja i jej pracownicy. Nie chcemy tego potencjału zaprzepaścić. A wręcz odwrotnie - za cel postawiliśmy sobie jego rozwijanie, a przyjęta strategia definiuje kierunki tego rozwoju oraz pozwala na uporządkowanie naszych działań - dodaje Paweł Kikosicki.

W dokumencie - powołując się na dane GUS - wyliczono, że w 2021 r. odsetek osób w wieku 16–74 lat korzystających z usług administracji publicznej przez internet wyniósł 47,5 proc., czyli o 5,6 p. proc. więcej niż w roku poprzednim. Podkreślono, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do przyspieszenia rozwoju e-zdrowia w Polsce.

W przedstawionej strategii, jako główne perspektywy rozwoju wymieniono:

wzmocnienie obszaru cyberbezpieczeństwa budowa spójnej architektury e-zdrowia standaryzacja usług e-zdrowia zwiększenie poziomu jakości świadczenia usług

Internetowe Konta Pacjenta. Aplikacja mojeIKP

Określono, że "tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia jest najważniejszym elementem działalności Centrum e-Zdrowia i wynika m.in. z potrzeb oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy".

Wśród planów wymieniono:

system e-Krew, który będzie centralnym systemem gospodarowania zasobami krwi i jej składnikami w celu wsparcia publicznej służby krwi oraz nadzoru nad krwiodawstwem i krwiolecznictwem,  system e-Transplant, z zastosowaniem innowacyjnych algorytmów, usprawni przebieg procesów związanych z medycyną transplantacyjną komórek, tkanek i narządów w skali całego kraju, a także rozwój przeszczepień krzyżowych i łańcuchowych. W systemie będą gromadzone dane i centralne rejestry na temat żywych dawców, informacje o przeszczepieniach narządów i tkanek, dawcach szpiku i krwi pępowinowej, a także dane osób czekających na przeszczepienie, system e-Hemofilia, którego istotą będzie monitorowanie i nadzorowanie stosowania produktów leczniczych wydawanych w ramach Narodowego
Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne, system dla chorób rzadkich, który umożliwi monitorowanie zachorowalności i leczenia chorób rzadkich wraz z uwidocznieniem pacjenta z chorobą rzadką w systemie ochrony zdrowia przy pomocy Paszportu Pacjenta z Chorobą Rzadką oraz Polskiego Rejestru Chorób Rzadkich, system do gromadzenia i analizowania danych genetycznych, który w powiązaniu z danymi z systemu e-zdrowie (P1) umożliwią prowadzenie analiz, celem wdrożenia działań zmierzających do optymalizacji procesu diagnostyczno-terapeutycznego pacjenta w systemie ochrony zdrowia.

Podkreślono, że wciąż realizowany jest dalszy rozwój portalu pacjent.gov.pl, Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnej mojeIKP.

- W bliskiej perspektywie czasowej wdrożone zostaną istotne funkcjonalności, które będą komplementarne do już wykorzystywanych - elektroniczna rejestracja oraz usługa teleporad - czytamy w dokumencie.

- Centralna e-rejestracja usprawni proces zapisywania na usługi zdrowotne - dla pacjenta będzie dostępna z poziomu IKP, gdzie będzie mógł on w prosty sposób wyszukać wolny termin wizyty (z uwzględnieniem kryteriów takich jak obszar geograficzny, zakres dat, placówka medyczna, forma konsultacji) i umówić się na świadczenie - wyjaśniono.

W system e-zdrowie realizowane będą także:

Elektroniczna Karta Zgonu (e-KZ) Elektroniczna Karta Urodzenia (e-KU) - wraz z adnotacją o martwym urodzeniu, skierowania na leczenie uzdrowiskowe, dokumentacja w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej
nad uczniami.

Centralna e-rejestracja do lekarza w Internetowym Koncie Pacjenta

- Przejrzeliśmy strategię. Dla wystawiających recepty: niestety brak w niej planów na poprawę systemu gabinet, który zawiera podstawowe błędy, między innymi na poziomie formularza dawkowania. Czy CeZ przejdzie od razu do ery sztucznej inteligencji? - zwrócił uwagę na Twitterze portal GdziePoLek.pl.

- Doskonale. Ambitnie. Już 1. cel daje do myślenia: Właściciel Biznesowy powinien monitorować i kontrolować postępy projektu na poziomie strategicznym, ale także operacyjnym. Dodam od siebie. M jak Manpower (5M) kusi tayloryzmem. Warto mieć w tle Style i Superordinate values (7S) - skomentował strategię Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji

Dokument w całości do pobrania poniżej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej