Meliorator, rosyjskie oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, szerzy dezinformację na całym świecie. Polska, wraz z innymi krajami, staje się celem cyberataków, które wykorzystują deepfake i fake newsy do manipulowania opinią publiczną.
Rosja prowadzi kampanię dezinformacyjną, wykorzystując sztuczną inteligencję do szerzenia fałszywych informacji w Polsce, a także w kilku innych krajach. Wojciech Głażewski z Check Point Software Technologies podkreśla, że strategia fake newsów jest stosowana od dawna, a incydenty takie jak atak na serwis Polskiej Agencji Prasowej pokazują, jak poważne jest to zagrożenie.
Polska znów staje się jednym z kluczowych celów działań rosyjskich grup haktywistycznych, które chcą zasiać niepokój i dezinformację w opinii publicznej. Strategia fake news i wykorzystywania fałszywych postaci i informacji jest stosowana od dłuższego czasu.
– powiedział Wojciech Głażewski
Oprogramowanie Meliorator, używane przez podmioty związane z RT (dawniej Russia Today), tworzy fikcyjne profile w mediach społecznościowych, które rozpowszechniają treści wspierające interesy rosyjskiego rządu. Analizy służb USA, Kanady i Holandii wskazują, że działania te nasilają się od 2022 roku i obejmują takie kraje, jak Niemcy, Hiszpania, Ukraina, Izrael czy Stany Zjednoczone. Meliorator wcześniej działał tylko na platformie X, ale z najnowszej analizy wynika, że funkcjonalność oprogramowania prawdopodobnie zostanie rozszerzona na inne sieci mediów społecznościowych.
Eksperci z Check Point potwierdzają, że liczba cyberataków w Polsce wzrosła o 200% od początku roku, z wyraźnym wykorzystaniem technologii deepfake. Unia Europejska i jej państwa członkowskie podejmują działania, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom, wprowadzając nowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.
Unia Europejska i państwa członkowskie aktywnie starają się przeciwdziałać tym zagrożeniom. Na przykład Komisja Europejska przyjęła niedawno ustawę o sztucznej inteligencji, która powinna zwiększyć przejrzystość, a także ograniczyć wykorzystanie sztucznej inteligencji do szkodliwych celów.
– powiedział Sergey Shykievich, kierownik Threat Intelligence Group w firmie Check Point Software Technologies
Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że przejął dwie domeny i przeszukał prawie tysiąc kont w mediach społecznościowych, wykorzystywanych przez rosyjskich aktorów za pomocą Melioratora. FBI stwierdziło, że Rosja planowała użyć tej farmy botów do manipulowania opinią publiczną na Ukrainie i w innych krajach.
Zdaniem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, rozwój Melioratora był finansowany przez Kreml i wspierany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Podkreśla to duże znaczenie znaczenie tego narzędzia dla rosyjskich działań informacyjnych, czy raczej dezinformacyjnych.
Zobacz: ChatGPT w nowej roli. Wykorzysta dane milionów ludzi
Zobacz: Rosja otwiera Gułag XXI wieku. Wzięła przykład z Chin