W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z kolejną, dość “senną” sesją na GPW. WIG20 osiąga wyniki nieco powyżej zera, z czego faworytem inwestorów okazał się dzisiaj KGHM zyskując ponad 2%. Rynki kapitałowe pozostają w niepewności przed wystąpieniami Jerome Powella (dzisiaj o 18:00), Joe Bidena (jutro o 3:00) i co jest istotne głównie dla polskiej giełdy - czwartkowego wystąpienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które będzie miało miejsce w czwartek o godz. 15:00.
W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był dość ubogi, niemniej jednak w następnych dniach rozegrają się dwa istotne wydarzenia mające znaczenie dla spółek reprezentujących sektor energii odnawialnej oraz bankowy.
Kluczową kwestią szeroko omawianą w mediach w ostatnim czasie jest liberalizacja tzw. “Ustawy Wiatrakowej”. Ustawa w pierwotnym brzmieniu wprowadzała zasadę 10H w myśl której można było lokować elektrownie wiatrowe w odległości od zabudowy mieszkaniowej i określonych form ochrony przyrody nie mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka wliczając w to turbinę z łopatami. W praktyce minimalna odległość od zabudowy wynosiła ok 1,5 km do 2 km, wyłączając spod potencjalnych terenów pod elektrownię zdecydowaną większość powierzchni naszego kraju. Nowelizacja tejże ustawy znacząco liberalizuje te przepisy, wprowadzając minimalną odległość od zabudowy mieszkaniowej równą 700 metrów, a 500 w przypadku budynków gospodarczych czy przemysłowych. Powyższe rozwiązanie, jeśli ustawa przejdzie w niezmienionej formie, może sprzyjać notowaniom spółek działających w branży energii odnawialnej jak np. Onde, które zyskało od początku roku ponad 50%.
Drugą kwestią jest nadal nierozstrzygnięta kwestia kredytów frankowych, do rozwiązania której w znacznym stopniu może przyczynić się opinia rzecznika generalnego TSUE, która ma zostać wydana 16 lutego. Naszym zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że może ona być korzystna dla kredytobiorców, co może przejściowo sprawić, iż akcje banków mogą znajdować się pod presją.
Pomimo wielu czynników niepewności na naszym krajowym rynku najważniejsze będą jednak wystąpienia Jerome Powella i Joe Bidena. I to one będą rozgrywały amerykański sentyment giełdowych w ciągu najbliższych sesji.
Nie tylko na Wall Street.
Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?
2023-02-08 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy giełdowe od kilku dni były niezdecydowoane w którą stronę powinny udać się po konferencji Powella, niższej podwyżce stóp w USA oraz słabych wynikach BigTechów. Po wczorajszych wypowiedziach Powella na konferencji w Waszyngtonie oraz dzisiejszych komentarzach członków Rezerwy Federalnej, Wall Street słabnie ponieważ obawia się, że cykl restrykcyjnej polityki monetarnej Fed wydłuży się z uwagi na mocną gospodarkę.
Grupa Kęty ostatnim ocalałym sesji
2023-02-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie głównym przyniosła falę wyprzedaży. Jedynie Grupa Kęty jako jedyna spółka z indeksu WIG20 oparła się fali przeceny i odnotowała wzrost wartości w wysokości niemal 2%. Nastrojom inwestorów z Książęcej nie sprzyjają doniesienia z Wall Street. Napięcia na linii Chiny - USA miały swoje apogeum w weekend, kiedy to USA zestrzeliły rzekomy chiński balon szpiegowski.
Poprawa sentymentu na rynkach finansowych
2023-02-04 Komentarz giełdowy XTB
Giełdowy apetyt na ryzyko rośnie ponieważ rynki finansowe szacują, że walka z inflacją jest coraz bliższa wygranej co wskazywałoby, że pivot Fed może nieuchronnie się zbliżać. Sentyment wsparły komentarze szefa Rezerwy Federalnej, Powella który wskazał że dostrzega 'bardzo wczesny etap dezinflacyjnego trendu', a mocne dane z gospodarki mimo trwającego cyklu zacieśniania Rezerwy Federalnej pokazują, że inwestorzy mogli nie docenić siły amerykańskiej gospodarki. W efekcie NASDAQ ma za sobą najlepszy początek roku od 1975 i od 1 stycznia zyskuje już blisko 17,5%.
Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię
2023-02-02 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zyskuje dziś na fali wczorajszej, zgodnej z oczekiwaniami 25 pb podwyżki stóp procentowych oraz zachowawczego optymizmu szefa Fed. O ile wczorajsze przemówienie Powella dalekie było od 'gołębiego tonu' zostało dobrze przyjęte na Wall Street ponieważ szef Rezerwy Federalnej dostrzegł rodzący się globalny proces dezinflacyjny i nadzieję, na sprowdzenie inflacji do 2% bez znacznych szkód dla gospodarki. Niższa podwyżka po 50 bp w grudniu może zwiastować, że Fed zbliża się do pauzy w cyklu zacieśniania.
Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed
2023-02-01 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata finansowego skierowane są dziś w stronę Rezerwy Federalnej i szefa Fed, Jerome'a Powella. Od grudniowego posiedzenia Fed, inwestorzy zdążyli niemal zachłysnąć się dezinflacyjną euforią a rynki wschodzące cieszyły się wzrostami dzięki większemu apetytowi na ryzyko. WIG20 wobec słabszych nastrojów Wall Street ponownie cofa się w okolice 2040 pkt przed decyzją zza oceanu. Czy Rezerwa Federalna podzieli entuzjazm inwestorów i dostarczy inwestorom więcej powodów do radości? Czy może Wall Street znów utknęło w pułapce życzeniowego myślenia?
Bank Millennium zwycięzcą sesji
2023-01-31 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem pozytywnych informacji napływających na GPW, głównie ze spółek. Interesujące dane podał Techland, który pomimo, iż nie jest spółką publiczną, jako producent gier z segmentu AAA jest pewnym wyznacznikiem kondycji sektora, zwłaszcza w kontekście danych sprzedażowych. Najbardziej znanym produktem Techlandu jest (oprócz serii Call of Juarez) franczyza Dying Light (obie części gry). Dzisiaj spółka pochwaliła się bardzo dobrymi wynikami sprzedaży.
Będzie hossa bez banków?
2023-01-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW. Znacznym czynnikiem ryzyka jest ostatnio ogłoszony pomysł rządzących dotyczący możliwego przedłużenia projektu wakacji kredytowych. Choć to rozwiązanie z punktu widzenia społecznego jest zrozumiałe w otoczeniu wysokich stóp procentowych, gdy raty kredytów wzrosły kilkadziesiąt procent, o tyle z punktu widzenia gospodarczego i giełdowego jest to pomysł mogący w znacznym stopniu ostudzić sentyment giełdowy.
Byki znów chodzą po grząskim gruncie?
2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.
Sesja pod znakiem wyprzedaży
2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street
2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.