Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-02-16 (11:45)
Po słabym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj nadrobiły część strat, a dzisiaj rozpoczynają sesję już na niewielkim plusie. Nieco więcej optymizmu pojawiło się na rynku tego surowca nawet mimo faktu, że dane z USA były wczoraj rozczarowujące. Amerykański Departament Energii podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 16,28 mln baryłek. To znacznie więcej niż szacowany jeszcze na początku tygodnia wzrost o około milion baryłek – ale także jest to więcej nawet od i tak sporych wyliczeń Amerykańskiego Instytutu Paliw z wtorku (które pokazały zwyżkę zapasów o ponad 10 mln baryłek).
W rezultacie, zapasy ropy naftowej w USA znalazły się na poziomie 471,4 mln baryłek, czyli najwyższym poziomie od czerwca 2021 r. Jednocześnie, wzrosły zapasy benzyny, ale spadły zapasy destylatów – i to ostatnie było delikatnym pozytywnym akcentem. Całość raportu potwierdza jednak słabość popytu na paliwa w USA.
O ile w Stanach Zjednoczonych pojawiło się więcej pesymizmu dotyczącego popytu na ropę za sprawą m.in. perspektyw podwyżek stóp procentowych w tym kraju – to inwestorzy mają znacznie więcej optymizmu w kontekście Chin. Wielu uczestników w rynku to właśnie w Chinach upatruje szans na bycie istotnym motorem wzrostu globalnego popytu na ropę w tym roku.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że według jej szacunków, popyt na ropę naftową na świecie wzrośnie o 2 mln baryłek dziennie (to o 100 tys. baryłek dziennie więcej niż we wcześniejszej prognozie) i wyniesie rekordowe 101,9 mln baryłek dziennie. Za niemal połowę wzrostu, czyli około 900 tys. baryłek dziennie, mają odpowiadać Chiny. Niemniej, na razie ze względu na gorszą sytuację w innych częściach świata, optymizm i pesymizm się w miarę równoważą.
SOJA
Coraz większa słabość notowań soi.
W ostatnich miesiącach notowania soi znajdowały się pod presją strony popytowej. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych jednak w tym tygodniu spada. Trend zwyżkowy pozostaje utrzymany, ale szansa na jego kontynuację jest coraz mniejsza.
Wszystko za sprawą perspektyw rekordowo dużych plonów soi w tym sezonie w Brazylii. Kraj ten jest jednym z największych producentów i eksporterów soi na świecie. Obecnie zbiory soi są tam ukończone w 17%, a w kluczowym stanie Mato Grosso są nawet na bardziej zaawansowanym etapie.
Ponadto, siła amerykańskiego dolara względem brazylijskiego reala (podkreślona ostatnio przez zapowiedzi jastrzębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej) dodatkowo wspiera scenariusz niższych cen soi. Brazylijscy rolnicy są bowiem obecnie bardziej zmotywowani do eksportu soi, biorąc pod uwagę korzystny dla nich kurs walutowy.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Ropa naftowa na drodze do tygodniowej zniżki
2023-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka tygodnia na rynkach surowcowych przynosi pogorszenie nastrojów i spadek notowań. Wynika to przede wszystkim z siły amerykańskiego dolara, która wywiera presję na ceny surowców – z ropą naftową włącznie. Po relatywnie wysokim odczycie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, opublikowany został bowiem także dość wysoki odczyt inflacji PPI – co jest kolejną sugestią, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na bardziej jastrzębie podejście do polityki monetarnej w USA.
Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2023-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kontynuują spadki z poprzednich dni. Przeceny pozostają niewielkie, ale utrzymują ceny ropy w obszarze szerszej konsolidacji, która trwa już dwa miesiące. Notowania ropy naftowej Brent dziś rano oscylują w rejonie 84-85 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI poruszają się w okolicach 78 USD za baryłkę.
Wczoraj głównym tematem na światowych rynkach finansowych były dane dotyczące inflacji w USA. Okazała się ona wyższa od oczekiwań, co wywołało na wielu aktywach falę podwyższonej zmienności.
USA na drodze do dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej
2023-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień spokojnie. Cena tego surowca w zasadzie tkwi w konsolidacji w wyczekiwaniu na informacje dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych, które pojawią się już dziś, a które zapewne przełożą się na plany Fed w zakresie polityki monetarnej, a co za tym idzie, także na kondycję amerykańskiej gospodarki oraz popyt na ropę. Otwarte deklaracje przedstawicieli Fed dotyczące dużego prawdopodobieństwa dalszych podwyżek stóp procentowych w USA negatywnie przekładają się na ceny ropy w USA, zwłaszcza że podaż pozostaje w tym kraju duża.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2023-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej tkwią w miejscu. Cena tego surowca w piątek dynamicznie wzrosła po informacjach ze strony Rosji, o zamiarze obcięcia produkcji ropy naftowej o 500 tysięcy baryłek dziennie, czyli o około 5%, na skutek zachodnich sankcji narzuconych na ten kraj po inwazji na Ukrainę. Z jednej strony, wspomniane 500 tys. baryłek to dużo – to około 0,5% globalnego popytu na ropę. Z drugiej strony, nie jest to dla rynku żaden szok – Rosja jest wręcz zmuszona do ograniczania produkcji ze względu na mniej odbiorców na zachodzie i brak możliwości łatwego przekierowania eksportu tylko na Wschód.
Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji
2023-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej zwyżkują – po słabym rozpoczęciu poniedziałkowej sesji, cena tego surowca odbiła się w górę i zakończyła wczorajszą sesję na plusie, a dzisiaj rano kontynuuje wzrost. Stronie popytowej sprzyjają obawy związane z podażą ropy naftowej, które pojawiły się z zupełnie innych kierunków niż można byłoby przypuszczać jeszcze kilka dni temu. Po pierwsze, tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji miało przełożenie m.in. na tamtejszy sektor naftowy. O ile Turcja nie jest istotnym producentem ropy naftowej, to jest ważnym punktem przeładunkowym surowca na linii wschód-zachód. Terminal eksportowy Ceyhan, odpowiadający za transport 1 mln baryłek ropy naftowej dziennie z Azerbejdżanu m.in. do krajów zachodnich, został zamknięty, na razie w dniach 6-8 lutego.
Stabilizacja cen ropy naftowej po spadkowym tygodniu
2023-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wyraźne umocnienie amerykańskiego dolara w poprzednim tygodniu, jak również perspektywa utrzymywania się jastrzębiej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych jeszcze przez jakiś czas, pogrążyły ceny ropy naftowej w poprzednim tygodniu. Cena ropy naftowej WTI spadła do okolic 73 USD za baryłkę, poruszając się już niedaleko tegorocznych minimów – natomiast notowania ropy Brent powróciły do rejonu 80 USD za baryłkę. Na przewagę strony podażowej na rynku ropy naftowej składa się obecnie kilka czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w USA ostatnio rosły, co wskazuje na relatywnie słaby popyt na paliwa w tym kraju.
Drugi tydzień spadków cen ropy naftowej
2023-02-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj stabilizują się, jednak i tak znajdują się na drodze do zakończenia już drugiego tygodnia zniżką – cena ropy gatunku Brent obecnie oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI poruszają się niewiele powyżej poziomu 76 USD za baryłkę. Optymizm, który przetacza się w tym tygodniu przez globalne rynki finansowe, nie wystarcza notowaniom ropy do zwyżek. Inwestorzy ewidentnie mają obawy co do popytu na ten surowiec w bieżącym roku.
Wzrost zapasów ropy w USA i brak zaskoczenia ze strony OPEC+
2023-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na solidnym, ponad 3-procentowym minusie. Wszystko za sprawą splotu wydarzeń o niekorzystnym bilansie dla notowań tego surowca. Przede wszystkim, wczoraj pojawił się cotygodniowy raport pokazujący wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 4,14 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki. Wzrosły również zapasy benzyny i destylatów, co stanowi potwierdzenie faktu, że popyt na paliwa w USA jest rozczarowujący.
Fed i OPEC+ dziś kluczowe na rynku ropy
2023-02-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej będzie kręcić się wokół dwóch wydarzeń. Pierwszym z nich jest decyzja OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej na kolejne miesiące, natomiast drugim – decyzja Rezerwy Federalnej USA ws. stóp procentowych i dalszej polityki monetarnej w tym kraju. W kwestii decyzji OPEC+, oczekiwania od kilku dni są niezmienne: rozszerzony kartel najprawdopodobniej utrzyma dotychczasowe cięcia produkcji, wynoszące 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano jeszcze w październiku poprzedniego roku.
Spadki na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+
2023-01-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu znajdują się na razie pod presją podaży. Cena tego surowca spada głównie pod naciskiem pesymistycznych nastrojów na szerokim rynku finansowym – popyt na ropę jest bowiem uzależniony od globalnej koniunktury. Jednym z wyczekiwanych wydarzeń w bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej jest jutrzejsze spotkanie przedstawicieli państw OPEC+. Im bliżej do niego, tym więcej informacji pojawia się na temat możliwych działań rozszerzonego kartelu – a w zasadzie, prawdopodobnego braku tych działań.