Chcesz zostać testerem oprogramowania? Sprawdź się!

1 lat temu 82

Tester oprogramowania oraz analityk/tester QA to zawody IT, które cieszą się szczególną popularnością wśród osób, które zmieniają branżę. Rzeczywiście, próg wejścia nie jest wysoki, a dostępne szkolenia z podstaw testowania sprawią, że kandydat, który do tej pory nie miał nic wspólnego z IT, dostanie pracę jako Junior Tester lub Junior QA. Czy poradzisz sobie z pytaniami a rozmowie rekrutacyjnej? Sprawdź się!

Poznaj 6 najczęściej powtarzających się pytań na rozmowie o pracę na stanowisko testera oprogramowania i dowiedz się, co zrobić, by dostać wymarzoną posadę:

Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna na stanowisko testera?

Przykładowe pytania techniczne dla testera oprogramowania wraz z odpowiedziami

Co to są testy jednostkowe? Co to są testy eksploracyjne? Co to są testy funkcjonalne? Czy plan testowania powinien zawierać konkretne elementy? Jeśli tak, to jakie? Czym jest tzw. monkey testing? Kim jest black box tester? Przeszedłem etap techniczny. Co dalej?

Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna na stanowisko testera?

Standardowa rozmowa rekrutacyjna na stanowisko testera składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to wstępny kontakt z kandydatem, najczęściej rozmowa telefoniczna, która sprawdzi jego motywację do pracy oraz poziom języka angielskiego. W tej części mogą też pojawić się pytania o doświadczenie zawodowe oraz sprawdzające kompetencje miękkie, które posiada kandydat, czy zgodność jego profilu z kulturą pracy w konkretnej organizacji.

Jeśli w pierwszym kontakcie kandydat wypadnie obiecująco, zostaje zaproszony na część techniczną, która ma za zadanie sprawdzić jego umiejętności i wiedzę techniczną z zakresu testowania oprogramowania. Co ważne, znajomość języków programowania będzie atutem, ale nie jest wymagana na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko juniora.

Przykładowe pytania techniczne dla testera oprogramowania wraz z odpowiedziami

Z jakimi pytaniami technicznymi możesz mieć do czynienia na rozmowie kwalifikacyjnej? Poniżej kilka najczęściej pojawiających się pytań wraz z odpowiedziami:

1. Co to są testy jednostkowe?

To testy, które sprawdzają konkretny, wydzielony obszar kodu. Ich celem jest znalezienie błędów (lub po prostu sprawdzenie poprawności) pojedynczych elementów w kodzie oprogramowania. Za pomocą testów jednostkowych można sprawdzić poprawne działanie metod i jednostek.

2.Co to są testy eksploracyjne?

W przeciwieństwie do testów jednostkowych testy eksploracyjne polegają na samodzielnym ”poszukiwaniu” nieprawidłowości w konkretnych fragmentach kodu wraz z bieżącymi ustaleniami scenariusza testowego, w zależności od ilości błędów, które wymagają późniejszego odtworzenia. Są to testy, które wykonuje w codziennej pracy niemal każdy tester oprogramowania i analityk/tester QA.

3. Co to są testy funkcjonalne?

Za pomocą testów funkcjonalnych wyszukuje się najczęstszych błędów, które pojawiają się w nieprawidłowo opracowanych funkcjach konkretnego programu. Nie skupiają się na takich obszarach, jak optymalizacja czy bezpieczeństwo, a ich zakres obejmuje konkretny sposób działania programu.

4. Czy plan testowania powinien zawierać konkretne elementy? Jeśli tak, to jakie?

Każdy plan testowania powinien mieć ściśle określony zakres i identyfikację, ze wskazaniem na testowane funkcje. Co więcej, plan testów powinien mieć również opracowany scenariusz testowania z wcześniej określonym celem, strategią, analizą ryzyka, informacjach o narzędziach, z których będą korzystać testerzy oraz spodziewanych efektach testowania.

5. Czym jest tzw. monkey testing?

To taki scenariusz testowania, którego nie da się zaplanować, ze względu na duży element losowości. Ściślej rzecz ujmując, osoba przeprowadzająca tzw. monkey testing celowo wywołuje błędy w kodzie oprogramowania, sprawdzając stabilność jego działania. Jest to zadanie przede wszystkim dla testerów automatyzujących np.piszących skrypty, pomagające sprawdzać konkretny kawałek kodu.

6. Kim jest black box tester?

To osoba, która testuje oprogramowanie bez dostępu do kodu źródłowego. Nie ma też żadnej wiedzy na temat działania wewnętrznych mechanizmów oprogramowania. Dla przykładu takie testy mogą wykonać użytkownicy jakiejś aplikacji, która pozwala wykonać im konkretną czynność, np. zarezerwować zdalnie pokój hotelowy w konkretnym terminie. Jest to testowanie, które nie wymaga znajomości oprogramowania na tzw. gotowym materiale.

Przeszedłem etap techniczny. Co dalej?

Niektóre firmy decydują się na wynagrodzenie dla kandydatów, którzy przechodzą testy techniczne, zwłaszcza jeśli trwają kilka godzin. Jeśli należysz do szczęśliwców, którzy poradzili sobie ze sprawdzeniem wiedzy technicznej, prawdopodobnie w kolejnym, już ostatnim etapie rekrutacji, otrzymasz informację o rozpoczęciu pracy. Czasem jeszcze zanim w Twojej skrzynce mailowej pojawi się powitalny mail z działu HR, po etapie technicznym kandydat jest zaproszony na krótką rozmowę z CEO firmy i liderem zespołu, do którego aplikuje.

Czytaj więcej