Owoce i warzywa są tańsze. Wiemy, o ile?
Coraz bliżej lato, więc oferta warzyw i owoców staje się coraz bogatsza. Wraz ze wzrostem temperatury spadają ceny większości darów natury. Przykładowo jeszcze niedawno za kilogram pomidorów płaciliśmy nawet 20 złotych, teraz bywają tańsze o połowę. Sprzedawcy nie są jednak całkiem optymistyczni. Panuje susza, a jak przyznaje jedna z handlujących, biznes już jest na granicy opłacalności.
Reporterka Polsat News Iwona Urbańska wybrała się na Targowisko Miejskie w Toruniu, aby sprawdzić, jak kształtują się ceny warzyw i owoców. Okazało się, że zdecydowanie mniej zapłacimy za ogórki - wcześniej ceny sięgały nawet 20 złotych za kilogram, teraz wynoszą od siedmiu do ośmiu złotych, w zależności od tego, czy ogórki są szklarniowe, czy gruntowe.
Ceny owoców i warzyw. Ile zapłacimy na targowiskach?
Tańsze są też pomidory. Wcześniej za kilogram trzeba było zapłacić około 18-20 złotych, obecnie można znaleźć takie za 10 złotych. Cena oczywiście zależy od odmiany.
ZOBACZ: Wysokie ceny nad polskim morzem. Sopot nie chce "tanich klientów"
Staniały też kalafiory, które jeszcze niedawno kosztowały 15 złotych. Teraz główkę możemy kupić za sześć-siedem złotych, czyli o mniej więcej 50 proc. mniej.
WIDEO: Ile płacimy za owoce i warzywa? Sprawdził to Polsat News
Mniej płacimy również za owoce. Kilogram truskawek to koszt około sześciu-ośmiu złotych. Z kolei kilogram borówek kupimy za 40 złotych, choć jeszcze niedawno kilogram tych owoców kosztował o 20 złotych więcej.
Sprzedawcy narzekają na suszę. Na kolejne obniżki małe szanse
Klienci zapewne nie mieliby nic przeciwko, gdyby ceny nadal spadały. Niestety z powodu suszy w ciągu najbliższych tygodni mogą utrzymać się na obecnym poziomie.
ZOBACZ: Protest rolników w Dorohusku zawieszony. "Mamy nadzieję, że pan minister się przygotuje"
- Wcześniej truskawka zagraniczna kosztowała 15 zł za kilogram. Teraz mamy polską, po osiem złotych. Czy stanieje? Nie wiem, bo jest duża susza, a wszystko jest uwarunkowane pogodą. Myślę, że osiem złotych powinno się utrzymać, ale zobaczymy - mówi sprzedawczyni pani Jagoda.
Sprzedawcy przyznają też, że ich działalność często jest na granicy opłacalności. Nie mogą więc nadal obniżać cen, by ulżyć domowym budżetom klientów.
adn/wka/ Polsatnews.pl